Warren Buffet o pyramidach

04.06.2012 10:16

 

Buffet o pyramidách.
 
Jeden z nejúspěšnějších investorů současnosti Warren Baffet ve svém komentáři o stavu americké a světové ekonomice pro Reuters prohlásil, že "nikomu nezbývá nic jiného, než být optimisticky naladěn na rozvoj USA". Podle Baffeta bídný stav americké ekonomiky a politické scény nehraje žádnou roli. USA pořád je velmi blahodatným místem pro život a práce.
Co to je? Už neskolil-li marasmus ve sklonku let dědu-ekonoma? Už nezapomněl-li na to co je dobře a co je špatně z hlediska oficiální ekonomické koncepce? Kde jsou slova o očekávaném rozvoji výroby, plánovaném šetření státního rozpočtu a růstu zaměstnanosti a brzo očekávaném snížení inflace?
Ale jestli vezmeme v úvahu, že vážený p. Baffet má velmi pěvné zdraví (a upřímně mu přejeme totéž ještě na dlouhá leta), tak vzniká docela zajímavá situace.
Na jednu stranu Standart & Poor zařadila USA do "negativního" kreditního seznamu a navrhla vládě USA vydávat dluhopisy jedině v dolarech a tisknout více peněz pokud bude potřeba.
Na druhou stranu poslední statistické údaje o americké ekonomice optimismu nepřidávají. A to bez upomínky o velikosti amerického státního dluhu, objemu emise a dalších "drobnostech".
Ale fondové trhy se vyvíjí, investoři investují, podávají se informace o finančních rekordech. Zkratka vše funguje na 100%.
Tady musíme uznat otevřenost Baffeta. Ve svém vysvětlení aktuálního stavu nic nevymýšlel o "zelených klíčcích", ale otevřeně přiznal, že současná ekonomika je globální pyramidou s americkými investičními bankami a FRS na vrcholku. V této pyramidě za prve, ekonomika USA vždy bude mít maximální kreditní úroveň. A za druhé, jako v každé pyramidě, suma vnějšího dluhu a efektivita investici do průmyslu nehrají žádnou roli. Důležité je jen chování účastníků.
Warren Baffet je naprosto vědom toho, že účastníci této ekonomické pyramidy mají největší zájem "být naladěné optimisticky o vývoji USA" jen proto, že mají majetek oceňovaný v dolarech. Právě proto Baffet měl všechny důvody říct, že "USA jsou připravené splnit všechny svoje kreditní povinnosti. Věřte mi, kreditní riziko nám nehrozí".